İslam Tarihçileri

Kullanıcı Oyu:  / 0
En KötüEn İyi 

02 Ocak 1948 tarihinde Trabzon’un Beşikdüzü İlçesi’de dünyaya geldi. Babasından, önce Kur’ân-ı Kerim’i, akabinden de Türkçe okumayı ve yazmayı öğrendi. İlköğrenimini 1959 yılında Beşikdüzü Nefsişarlı İlkokulu’nda tamamladı. Orta ve lise öğrenimini 1967 yılında Trabzon İmam-Hatip Okulu’nda tamamladı. Aynı yılda bir dizi yazılı ve sözlü imtihanlardan başarı ile geçerek leylî-i meccânî/parasız devlet yatılısı statüsünde girdiği İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü’nü 1972 yılında tamamladı. 1972-1977 yılları arasında Konya ve İstanbul'da İmam-Hatip Okulu’nda öğretmenlik ve idarecilik yaptı. 1977 yılında Asistan statüsünde girdiği Samsun Yüksek İslâm Enstitüsü’ne,“İslâm Tarih Yazıcılığının Doğuşu ve Gelişmesi” konulu/isimli öğretim üyeliği tezini başarı ile tamamlayarak, 1981 yılında aynı Enstitü’ye, Öğretim Üyesi olarak atandı.

1982 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi İslâm Tarihi Anabilim Dalı’na Öğretim Görevlisi olarak atandı. 1979 yılında Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi İslâm Kurumları Tarihi Kürsüsü’nde başladığı doktora öğrenimini, aynı Üniversite’nin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde, 1986 yılında başarı ile tamamlayarak,“Abbasiler Döneminde Askerî Teşkilât” isimli/konulu doktora teziyle İslâm Tarihi Medeniyeti ve Müesseseleri alanında “İlâhiyat Doktoru” unvanını aldı. Akademik hayatının müteakip dönemlerinde, aynı Fakülte’nin aynı anabilim dalına, önce Yardımcı Doçent kadro unvanıyla (1989), iki yıl sonra Üniversite Doçenti unvanını alarak (1991) Doçent kadro unvanıyla (1992), bu tarihten beş yıl sonra da 27.06.1997 tarihinde Profesörlüğe yükseltilerek profesör kadro unvanıyla atandı.

14.06.1993 tarihinde üç ay süreyle, İslâm Tarihi Medeniyeti ve Müesseseleri alanında araştırma yapmak üzere Paris-Sorbonne Üniversitesi’nin İslâm Araştırmaları Bölümü’ne (Department D’Etudes Arabes et İslamiques) gitti.

Sitemizde yer alan telifleri: