Zİyaretçİ Bİlgİsİ

02811244
Bugün
Dün
Bu Hafta
Bu Ay
518
602
3042
15537

İslam Tarihçileri

Konya’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise tahsilini burada tamamladı.

1990 yılında Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun oldu. Memuriyet hayatına 1987 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde başladı. Daha sonra M.E.B. bünyesinde öğretmen olarak 5 yıl süre ile devam etti.

1993 yılında “Hulefâ-i Râşidîn Döneminde Eğitim ve Öğretim” konulu tezi ile İslam Tarihi Anabilim Dalından Yüksek Lisansını tamamladı. 1996 yılında S.Ü.İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Anabilim Dalında Araştırma görevlisi oldu. 1997-98 yıllarında Ürdün’de çalışmalarını sürdürdü. Burada kaldığı süre içerisinde Âlü’l-Beyt Üniversitesinde dersler verdi.

2000 yılında “Ehli Beyt ve Siyasi Faaliyetleri” konulu çalışması ile İslam Tarihi Anabilim Dalında Doktorasını tamamladı. 2004 yılında Yardımcı Doçent, 2005 yılında Doçent, 2010 yılında da Profesör oldu. “Ehli Beyt –Kavramsal Boyut ”, “Siyasallaşma Sürecinde Ehl-i Beyt”, “Hilafet Mücadelesinde Ehli Beyt Nesli” ve “Hz.Hasan” gibi farklı eserlerinin yanısıra çeşitli bilimsel dergilerde yayınlanmış bir çok makale ve araştırmaları vardır. Arapça ve İngilizce bilmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.

2013 yılında Aksaray Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’ne kurucu dekan olarak atanan Prof. Dr. M. Bahaüddin VAROL, 2015 yılından itibaren bu görevinin yanısıra Aksaray Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevini de sürdürmektedir.


Sitede yer alan telifleri:

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yenİ Çıkanlar

Bİr Söz

"Okumak bir insanı doldurur, insanlarla konuşmak hazırlar, yazmak ise olgunlaştırır." (BACON)

Bİr Hadîs

“Ya âlim, ya ilim öğrenen, ya da ilim dinleyen ol. Dördüncüsü olma, helak olursun!” (Dârimî, İlim 254)

Bİr Ayet

 “Şüphesiz o zikri (Kur'an-ı Kerîm) biz indirdik biz! Onun koruyucusu da elbette biziz.” (HİCR-9)