Zİyaretçİ Bİlgİsİ

02811149
Bugün
Dün
Bu Hafta
Bu Ay
423
602
2947
15442

İslam Tarihi Diğer Kaynakları

Türkiye'deki İslâm tarihçilerinin özelliklerini sıralayayım dedim ta ki diğer disiplinlere de model olsun;


1. İslâm tarihçileri fikirsel ayrılıkları hiçbir zaman disiplinel ayrıştırmaya vardırmamışlar, eski hocaları yeni nesilden farklı düşünseler dahi çaktırmadan destekleme stratejisi gütmüşlerdir. Birçok hoca, kendi hocasından farklı düşünür ama asla ayrışmazlar.
2. İşler, "hoca-öğrenci" disiplini içerisinde ama "ağabey-kardeş" samimiyeti ile yürütülür.
3. Hiç kimse kendi başına iş yapmaz, mutlaka ama mutlaka danışmalar alabildiğine sürer, burada asla akademik ünvan belirleyici değildir, uzmanlıklar konuşulur. Danışılan da "yoğunlukları"nın boyutlarına bakılmaksızın her daim önceler. (çalışma gönderip de ben okuyamam diyen bir hoca İslam tarihçileri içerisinde yoktur).
4. Mezhebi, meşrebi, siyasî tercihi ne olursa olsun ilmî hassasiyetlerden, ölçütlerden taviz vermezler, öncelik "aynı cemaatten olma" değil "ilmî yeterliliktir"
5. Çoğu aykırı tiplerdir, çoğu çoğu zaman sakallıdır ve yine çoğu takım elbise-kıravat sevmezler.
6. Rahat insanlardır. Hiç tanışmasanız dahi on dakika yanlarında kalınca kırkyıllık ahbabmış hissine kapılırsınız.
7. İslâmî değerlere karşı son derece hasssastırlar. Kullandıkları dile azamî dikkat ederler. Hz. Peygamber ve sahabeye karşı kullandıkları dillerde saygı onlar için ölümcül çizgidir.
8. Birbirlerini eleştirmekten çekinmezler, bütün uyarı ve eleştirilerde kişisellik yoktur. Ya hocası ya ağabeyi kimliği ile uyarı yöneltilir.
9. Herkes birbirinin uzmanlık alanına son derece saygıldır ve hadd bilir davranılıır. Hangi konuda hangi hocayla, kimle görüşüleceği bellidir.
10. Çoğu fenerbahçelidir veya futbolla ilgilenmiyordur. (Not: İyi ki varsınız sevgili İslâm tarihçileri hocalarım, ağabeylerim, kardeşlerim, dostlarım, arkadaşlarım, meslektaşlarım)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yenİ Çıkanlar

Bİr Söz

"Okumak bir insanı doldurur, insanlarla konuşmak hazırlar, yazmak ise olgunlaştırır." (BACON)

Bİr Hadîs

“Ya âlim, ya ilim öğrenen, ya da ilim dinleyen ol. Dördüncüsü olma, helak olursun!” (Dârimî, İlim 254)

Bİr Ayet

 “Şüphesiz o zikri (Kur'an-ı Kerîm) biz indirdik biz! Onun koruyucusu da elbette biziz.” (HİCR-9)