Zİyaretçİ Bİlgİsİ

02828781
Bugün
Dün
Bu Hafta
Bu Ay
385
612
997
7733

İslam Tarihi Yeni Çıkan Kitapları

Ülkemiz İslam Tarihçileri arasında en velûd kalemlerden birisi hiç süphesiz Prof. Dr. Adnan Demircan'dır. Gün geçmiyor ki yazarın yeni bir kitabıyla karşılaşmayalım. İşte bugün sizlere tanıtacağım eser de o yeni eserlerden sadece birisi: Abbasilerin Sonuna Kadar İslam Tarihi Literatürü.

Daha önceleri tanıtımını yaptığımız "İslam Tarihi ve Medeniyeti Bibliyografyası (Cumhuriyet Dönemi 1923-2014)" adlı çalışmanınbir mütemmimi olarak sayılabilecek eser, özellikle ilk dönem İslam Tarihi çalışanlar için bir baş ucu eseri olarak sayılabilir. Bu eser, yeni bir araştırmaya, okumaya başlamadan önce nereden, nasıl başlamanız gerektiği hususunda şüphesiz bir klavuz olacaktır.

Kitap Tanıtımından

Siyer ve meğazi konusundaki ilk çalışmalar, H. I. asırda yapılmaya başlanmıştır. Hz. Peygamber’in hadislerini biraraya getiren Sahâbe ve tâbiûndan pek çok kimsenin adı bilinmektedir. Tâbiûn döneminin siyer ve meğazî âlimleri, Hz. Peygamber zamanına ait bazı yazılı vesikalar yanında, ashabın tespit ettikleri metinlerle, hem nakletmeye ve hem de yazmaya başladırlar. Böylece, bu sahadaki telif çalışmaları, hicretin ilk asrında süratli bir gelişme gösterdi ve Emevîler’in sonu ile Abbasiler’in başında büyük eserler telif edildi.

Yazar: Prof. Dr. Adnan Demircan
Yayınevi: BEYAN YAYINLARI
Yayın Tarihi:   2016-03-31
Sayfa Sayısı:    288
Boyut:    13.5 x 21 cm

Yorumlar   

0 #1 Aihanym 18-02-2019 09:37
Bu kitabi indirmek istiyorum
Alıntı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yenİ Çıkanlar

Bİr Söz

"Okumak bir insanı doldurur, insanlarla konuşmak hazırlar, yazmak ise olgunlaştırır." (BACON)

Bİr Hadîs

“Ya âlim, ya ilim öğrenen, ya da ilim dinleyen ol. Dördüncüsü olma, helak olursun!” (Dârimî, İlim 254)

Bİr Ayet

 “Şüphesiz o zikri (Kur'an-ı Kerîm) biz indirdik biz! Onun koruyucusu da elbette biziz.” (HİCR-9)