İslam, Psikoloji ve Yaşam Hakkında Yazılar (Psikoloji ve İslam)

İslam, Psikoloji ve Yaşam Hakkında Yazılar (Psikoloji ve İslam)

islam(fıkıh,tefsir,hadis,kelam),ilahiyat dersleri, özlü güzel sözler,şair ve şiirler, şair-yazar sözleri

 • Ana Sayfa
 • iletişim
 • Hakkında
 • gizlilik politikası

reklam

This is Slide 1 Title

This is slide 1 description. Go to Edit HTML and replace these sentences with your own words. This is a Blogger template by Lasantha – PremiumBloggerTemplates.com.

This is Slide 2 Title

This is slide 2 description. Go to Edit HTML and replace these sentences with your own words. This is a Blogger template by Lasantha – PremiumBloggerTemplates.com.

This is Slide 3 Title

This is slide 3 description. Go to Edit HTML and replace these sentences with your own words. This is a Blogger template by Lasantha – PremiumBloggerTemplates.com.

25.04.2021

DÖĞÜŞMEYİN BİZİM YİĞİTLER

Boşa döğüşmeyin bizim yiğitler

Sizi vurduranlar vurulmuyor ki

Kim bilir nerde hangi koltukta

Kömürde tarlada yorulmuyor ki

Aynı baba dölü ölen öldüren

Ölen ve öldüren iti güldüren

Yok mu idi bunu size bildiren

Vur diyenler burada görülmüyor ki

İşçiyi işçiye düşüren zalim

Boynumuzda boza pişiren zalım

Bu kadar bardağı taşıran zalım

Gözümüz önüne serilmiyor ki

Yeni adı çıkmış sağ ile solun

Tarihte borcu yok kullara kulun

İki yanı birdir yattığın çulun

Bilirsin ölenler dirilmiyor ki

Mahzuni der nedir hak’kın davası

İnsana benzer mi köpek mayası

Ah tükenip bitsin sınıf kavgası

Sınıfsız bir okul kurulmuyor ki

PSİKOLOJİ VE İSLAM

5.04.2021

CANANIM

Bana yücelerden seyreden dilber

Siyah kirpiklerin ok mu cananım

İnsaf et yüzünü yüzüme dönder

Istırabın sonu yok mu cananım

Gönül sevdi benim günahım nedir

Yandım ateşine bunca senedir

Mecnun’un derdinden derdim fenadır

Bu derdin dermanı yok mu cananım

Bu dünya misaldir çatısız hana

Ebedi kalmadı şaha Sultan’a

Deryanın içinde bir damla bana

Bu da Mahzuni’ye çok mu cananım

PSİKOLOJİ VE İSLAM

3.04.2021

GHAJİNİ

1) 2008 Aksiyon-Gerilim Filmi

2)Süre: 3 Saat 6 Dakika

4)Oyuncular: Asin, Aamir Khan

 • Ghajini Filminde daha önce kafasına aldığı darbeden dolayı her 15 dakikada bir hafızası sıfırlanan Sanjay Singhania(Aamir Khan)’nın hayatını ele almaktadır.
 • Akıl Defteri filminden uyarlanarak yapılan filmin başrollerinde Aamir Khan ve Asin yer almaktadır. Araştırma ödevleri için gittikleri arşivde tip öğrencisi Sunita ve arkadaşları arşivi karıştırırlarken Sunita, Sanjay Singhania’nın dosyasını bulur. Adamın kısa süreli hafıza kaybına uğradığını öğrenir. Araştırma ödevi için bu adamı seçmeye karar verir. Ancak hocası buna itiraz eder. Çünkü o olaya polis karışmıştır. Hocasından o olayı anlatmasını ister. Sanjay Singhania’nın kafasına sert bir cisimle vurulduğunu için böyle olduğunu, her 15 dakikada bir her şeyi unuttuğunu bunları hatırlamak için fotoğraf çektiğini ve not aldığını öğrenir.

ZİNDAN ADASI

ZİNDAN ADASI

 1. 2010 Gerilim- Gizem Filmi
 2. Süre: 2 Saat 19 Dakika
 3. Yönetmen: Martin Scorsese
 4. Başrol Oyuncusu: Leonardo DiCaprio, Marc Ruffalo
 • Not: Filmin sonunda Teddy Daniel’sin(Leonardo Di Caprio) hasta olduğu ve kendisiyle beraber adaya gelen Chuck Aule (Mark Ruffalo)’nun kendisinin doktoru olduğu ve yaşanılan tüm olayların Teddy Daniel’in aklından geçirdiği kurmacalardır. Filmin sonunda Teddy Daniel’in geçmişinden kaçtığı ve geçmişini kabullenemediği ortaya çıkmaktadır.
 • Shutter Island, 2009 yapımı Martin Scorsese filmi. Dennis Lehane’nin Shutter Island adlı romanından beyaz perdeye uyarlanmıştır. Film, 1954 yılında geçmektedir. Ashcliffe adası, Amerika Birleşik Devletleri’nin en tehlikeli akıl hastalarının kapatıldığı bir akıl hastahanesi olarak bilinmektedir. Ancak hastanedekilerden bazılarının akıl hastası olmadığı, C bloğu olarak geçen bölümdekilerin tamamının ülkenin rejiminin ideolojisine karşı gelen kişilerden oluşması ve onlara tüyler ürpertici deneysel yaptırımlar uygulanması; Amerika Birleşik Devletleri’nin, yönetimiyle özellikle ilgilendiği hastaneye bakış açısını değiştirecek niteliktedir.

SHERLOCK HOLMES

 1. 2009 Gizem-Aksiyon Filmi
 2. Süre: 2 Saat 9 Dakika
 3. Yönetmen: Guy Ritchie
 4. Oyuncular: Robert Downey, Jude Law

1.04.2021

FURREST GUMP

 1. 1994 Dram-Romantik Film
 2. 2 Saat 20 Dakika
 3. Yönetmen: Robert Zemekis
 4. Baş Rol Oyuncusu: Tom Hanks
 5. Zeka Geriliği olan bir bireyin okul, askerlik ve Askerlikten sonraki dönemde yaşadıklarını ele almaktadır.
 • Filmin Başlangıcı Forrest otobüs durağında beklerken, kendisiyle aynı bankta oturan yabancılara hayat hikayesini anlatmasıyla başlar.
 • Hikayesi, Forrest henüz bir çocukken kambur olan sırtını düzeltmek için taktığı ve diğer çocukların zorbalık yapmalarına neden olan bacak aparatlarını anlatmasıyla başlar. Annesi Alabama’da Greenbow bölgesindeki evlerini pansiyon olarak işletmektedir ve Forrest evlerininde bir müddet konaklayan Elvis Presley(Peter Dobson)’e “hip-swinging” dansını öğretir. Okul hayatının ilk gününde okul servisinde görür görmez aşık olduğu ve ileride de en iyi arkadaşı olacak olan Jenny’e rastlar. Kendisine zorbalık yapanlardan kurtulmaya çalıştığı bir gün, bacağındaki aparatlar kendiliğinden ayrılır ve orta seviyedeki zekasına rağmen yüksek hızda koşabildiğini görür; bu sayede Alabama Üniversitesi’nden burs kazanır. Üniversite yıllarında, George Wallace’nin Stand in the School House Door (zencilerin okula girmemesi için okul kapısında bekleyerek gerçekleştirdiği eylem)’e tanıklık eder, Amerikan futbolu oynamaya başlayıp ün kazanır ve bu sayede Başkan John F. Kennedy ile tokalaşma imkânı bulur.
 • Forrest, üniversiteden mezun olduktan sonra Birleşik Devletler Ordusuna katılır. Forrest askerde Bubba ile tanışır. Birlikte o esnalarda savaşın hüküm sürdüğü Vietnam’a gönderilirler ve devriye gezdikleri bir gün pusuya düşürülürler. Forrest, müfreze komutanı teğmen Dan Taylor (Gary Sinise) ile birlikte dört kişiyi kurtarır; fakat Bubba ölür. Forrest askerde bubbaya söz verdiği karides işine girer . İlk başta işler olumlu gitmemişse de daha sonraları yüksek miktarda para kazanır ve Bubbanın ailesinin kötü yaşam koşullarına son verir. Kendisinin icat ettiği çim biçme makinesinin çok sayıda talep görmesi ile hatırı sayılır şirketler araasına girer.
 • Jenny, Forrest’ın yanına geri döner ve bir müddet onunla kalır. Forrest Jenny’e evlenme teklif eder fakat Jenny reddeder. Birlikte geçirdikleri gecenin ardından Jenny ertesi gün sessizce evden ayrılır.
 • Forrest bir anda koşmaya karar verir fakat koşusu batı sahilinden doğu sahiline uzanan bir maratona dönüşür. Koşu esnasında Forrest’ın pek çok takipçisi olur ve iflas etmiş pek çok girişimciye de esin kaynağı olur. Bir gün koşmayı aniden bırakır ve evine döner. Jenny’den kendisini ziyaret etmesini isteyen ve hayatını bankta anlatmasına neden olan bir mektup alır. Buluştuktan kısa süre sonra, kendisi gibi Forrest adında bir oğlu (Haley Joel Osment) olduğunu öğrenir. Jenny ayrıca kendisine bilinmeyen bir virüsün bulaştığını ve tedavisinin mümkün olmadığını söyler. Bu sefer evlenme teklifini Jenny yapar, Forrest kabul eder; Alabama’ya küçük Forrest ile dönerler ve evlenirler.